Ürün Reklamı

Ürün reklamı nasıl yapılır?

Reklam eylemlerinin ürüne yada o ürünü kullanacak olan tüketiciye yönelik olarak yapılması açısından şu özelliklere göre sınıflandırılabilir:

Malların alınıp satıldıkları pazara göre;

Tüketim malı reklamları:

Tüketicilerin doğrudan tükettikleri ürünler için yapılır.
Üretim malı reklamları:

Üretici ve aracılar tarafından satın alınan ve başka ürünlerin üretiminde kullanılan ürünler için yapılır.

Malların kullanım özelliği ve dayanıklılıklarına göre:

Dayanıklı mal reklamları:

Kullanıcıya uzun süre fayda sağlayan ve birçok kez kullanılan ürünler için yapılır.

Dayanıksız mal reklamları:

Bir kerede tüketilen ya da birkaç kez kullanılan tüketim ürünleri için yapılır.

Tüketicilerin bir malı satın alırken gösterdikleri özen ve seçiciliğe göre;

Kolayda mal reklamları:

Tüketici ürünün özelliklerini bilir ve satın almak amacıyla arama ve karşılama yapmak için zaman ve çaba harcamaz.

Beğenmeli mal reklamları:

Tüketici satın almak istediği ürünün niteliklerini ve fiyatını karşılaştırır.

Özelliği olan mal reklamları:

Belirli özellik ve markaya sahip ürünleri satın almak isteyen tüketiciler özel bir çaba harcamaktan kaçınmazlar.

Ürün Niteliklerinin Belirlenmesi

Tüketicilerin ürüne olan güncel ilgisinin saptanması:

Ürünü pazarda satın almak isteyen potansiyel bir alıcı kitlesi var mıdır?
Hedef kitleyi oluşturan alıcılar halen piyasada satılan ürünlerden her açıdan memnun mudur?
Hedef kitleyi oluşturan alıcılar halen pazarda satılan benzer ürünler hakkında ayrıntılı bilgiye ihtiyaç duymakta mıdır?
Hedef kitleyi oluşturan alıcı kitlesi, araştırma konusu olan malı hangi koşullarda almak istemektedir?
Tüketicilerin satın alma kararlarını veriş şeklinin belirlenmesi:

Tüketiciler söz konusu malı satın alırken belirli bir arama zahmetine girmekte mi, yoksa ürünü ilk gördükleri ya da en kolay alabildikleri yeden mi satın almaktadır?
Tüketiciler açısından söz konusu malın belirli özelliklere sahip olması (fiyat, kalite, marka) önem taşımakta mıdır?
Malın istenilen özelliklere sahip olmaması, alıcı açısından olumsuz sosyal sonuçlara (yönetimin ya da aile bireylerinin eleştirisine uğramak gibi) neden olabilir mi?
Satın alma kararını belirleyen etkenlerin belirlenmesi:

Satın alma kararları daha çok rasyonel ve soğuk kanlı kararlara göre mi, yoksa duygusal ve kişisel özelliklere göre mi verilmektedir?
Satın alınan ürünün tüketicinin kişilik özellikleri ile bağlantıları (statü ve prestij kaygıları gibi) var mıdır?
Satın alınan malın tercih edilmesinde ürünün duyusal algılamayı etkileyen özellikleri (tasarım, renk, tat, koku) rol oynar mı?

You can leave a response, or trackback from your own site.

9 Responses to “Ürün Reklamı”

 1. Talha dedi ki:

  Ürün reklamı yapılırken bence dikkat edilmesi gereken en önemli şey ürünün diğer rakip firmaların ürettikleri ürüne göre en belirgin olan özelliği neyse onu ön plana çıkarmaktır. Çünkü bu sayede firmanın diğerlerinden farkı gösterilerek müşterileri kendisine odaklamak en kolay yoldur.

 2. Furkan dedi ki:

  Günümüzde reklamı bir çok kategoriye göre sınıflandırmak mümkün oluyor. Buda bize reklam sektörünün ne kadar gelişmiş olduğunu gösteriyor.

 3. meral dedi ki:

  ürün reklamı yapılırken mutlaka yenilikçi, dikkat çeken özelliklerin vurgulanması gerekir. ayrıca ürünü farklı kılan özelliğin toplumun beklentilerine uygun olmasına mutlaka dikkat edilmelidir.

 4. Aslan dedi ki:

  Ürün reklamı ürünü pazarda en iyi pazarlayabilmek için yapılır. Eğer yeni bir ürünse tüketici kitlesinde merak uyandırarak üstünüüze çekip ürününüzü en iyi şekilde tanıtabilirsiniz. Şayet zaten sattığınız bir ürün tanıtımıyla ilgiliyse eğer ürünü daha cazip fiyatlarla sattığınızı belirten kampanyalarla tanıtmanız ürününüzün reklam gideri kadar gelirinide sağlayacaktır

 5. Elif dedi ki:

  Reklam yapılırken ürünün sahip olduğu özellikler iyice incelenmeli ve reklam ona göre inşa edilmelidir. Dayanıksız bir ürünün diğer yanları ön plana çıkarılmalı. Yada kalitesiz bir ürünün ucuzluğu. Ürünün cezbedici özellikleri belirlenmeli ve reklam o doğrultuda kurulmalıdır.

 6. Kazım dedi ki:

  Reklamda en gözde unsurlardan biriside görselliktir.Mutalaka çağın getirdikleriyle harmanlamak gerekiyor.Göze hitap etmesi,kulağa hitap etmesi gerek.Görsel ögeler sıkıcı olmadan daha çok yaratıcı bir şekilde kullanılmalı ve reklamda verilecek mesaj açık ve sade olmalı.Her sınıftan insan kolayca algılayabilmeli.

 7. Abdullah dedi ki:

  Bür ürünün reklamını yaparken yapılan reklamın ürününü özelliklerini en iyi şekilde anlatması lazım. Ayrıca reklamın yapıldığı alanda ürün satışı için etilidir. Ürün reklamını yaparken kullanacağımız metaryellerde özenle seçilmeli gerekirse uzman bir firmadan destek alınmalıdır

 8. Abdullah dedi ki:

  Ürün reklamının yaparken amaca uygun olması göze ve kulağa hitap etmesi gerekiyor bunun içinde iyi bir çalışma istikrarlı çevre araştırması yapılması gerekiyor.Tanıtılacak ürünü amacını belirtmeli müşteriye de güven aşılamalıdır.Her ürün için farklı reklam teknikleri uygulanıyor ve bu makalede de gerekli açıklamalar yapılmış teşekkürler.

 9. Mustafa dedi ki:

  Ürün reklamı yaparken ilk öncelikle müşteriye ihtiyaçmış gibi sunulursa eğer bir çok kitleye bu ürün satılabilir. İlk önce yapılacak ürünün müşteriyi mağdur etmemeye yönelik yapılır ise eğer referans dönüşü de iyi olacaktır diye düşünüyorum. Bir de ürün ile alakalı siteler de veya ona yakın sektörler de reklam yapılırsa getirisinin büyük olacağı düşüncesindeyim.

Leave a Reply

Powered by WordPress