Reklamın Önemi

Pazarlamada reklamın önemi, gün geçtikçe artmaktadır. Geniş anlamda mal, bir ihtiyaç ve isteği doyurma özelliği olan ve değişime konu olabilen bir şeydir. Mal, fiziksel bir nesne olabileceği gibi, bir hizmet ya da bir düşünce olabilir.

Üretimde Reklam

Malların fiziksel olarak üretimi, bir pazarlama eylemi ya da reklamın doğrudan konusu değildir. Ancak bir reklamcı, tüketicilerin ihtiyaç ve isteklerine uygun malların tasarlanmasında ve şekillendirilmesinde, görsel tasarımında önemli rol oynayabilir. Bir reklam tasarımcısı aynı şekilde bir malın fiziksel özelliğini belirleyen çeşitli öğelerin ambalaj, logo, kurum kimliği gibi mala bağlı hizmetleri tasarlama ve geliştirme görevinide üstlenebilir.

Neden Reklam ?

Reklam, pazarlama karmasının çeşit öğelerinden sadece birisi olduğuna göre şu soru sorulabilir. Neden reklam? Bir işletme olarak neden reklam yapmak zorundayız? Ünlü pazarlama gurusu Philip Kotler’in dediği gibi şayet bir işletme pazarlama kuramının öngördüğü tüm davranışları eksiksiz yerine getirse, belki reklama ihtiyacı olmayabilirdi. Örneğin önce tüketici ihtiyaç ve tüketici eğilimleri belirlense, buna uygun ürün tasarımı gerçekleştirilse ve ürün uygun bir fiyatla, uygun dağıtım kanalları kullanılarak alıcılara ulaştırılsa, kuramsal olarak belki reklama gerek kalmayacağı iddia edilebilirdi. Ne var ki
uygulama hiç de böyle olmamaktadır. Zira bugüne kadar reklama ihtiyaç göstermeksizin, kendi kendine satışını yapabilen hiç bir ürün bulunmamaktadır. Bu nedenle reklam hiç bir zaman bir amaç olarak değil, bir işletmenin satışlarını arttırmak amacıyla yararlanılan bir araç olarak düşünülmelidir.

Reklam Maliyeti

Bu bağlamda reklamın bir maliyet mi yoksa gelecekte işletmenin karlılığını arttıracak bir yatırım mı olduğu sorusu sorulabilir. Bu sorunun yanıtı çok boyutlu bir incelemeyi gerektirmektedir. Hiç kuşkusuz bir işletmenin yapacağı her türlü harcama, onun maliyetini arttırarak karının azalmasına yol açar. Şayet reklam da bu bağlamda bir maliyet unsuru olarak görülecek olursa, reklamın da olabildiğince az olarak yapılması gerekir.

Ne var ki, günümüzün rekabet ortamında reklam bir yatırım olarak görülmelidir. Şayet reklamı bir yatırım olarak ele alacak olursak, bu taktirde reklamın işletme yönetimindeki yeri ve önemi de çok daha artacaktır.

Şayet yatırım kavramından bir işletmenin kar elde etmek amacıyla yaptığı her türlü harcama anlaşılacak olursa, bu kavram kapsamına, modernleştirme harcamaları, işletme personelini geliştirmek amacıyla yapılan eğitim harcamaları, ürün geliştirme için yapılan araştırma geliştirme harcamaları ile işletmenin gelecekteki satışlarını arttırarak yapılan harcamaların
işletmeye daha fazla olarak geri dönmesini sağlayacak olan reklamın bir yatırım olarak düşünülmesi yerinde olacaktır.

Bu nedenle reklam kararlarında şu sorular sorulmalı:

 • Kullanılan reklam işletmenin pazarlama amaçlarına uygun mudur?
 • İşletmenin, muhtemel alıcıları ya da müşterileri ve muhtemel rakipleri kimlerdir?
 • İşletmenin ürün politikası nasıldır?
 • İşletmenin pazarlama amaçlarına uygun iletişim şekli nedir?
 • Hangi iletişim araçları, ne tür mesajlar kullanılmalıdır?
 • Rekabet ortamında işletme ne tür bir konuma sahiptir?
 • İşletmenin güçlü ve zayıf yönleri nelerdir?
 • İşletme hedef kitlesine ulaşmak için ne tür bir mesaj vermelidir?
 • Reklamın doğru yapılma şansı ve reklam sonunda başarı şansı nedir?
 • Hedef kitleye ulaşmak için ne kadar bir reklam bütçesi ayrılmalıdır?
 • Reklam kampanyasında hangi reklam araçlarından yararlanılmalıdır?
 • Reklam kampanyası için nasıl bir zaman planlaması yapılmalıdır?
 • Reklamın başarısı nasıl ölçülmelidir?
You can leave a response, or trackback from your own site.

10 Responses to “Reklamın Önemi”

 1. hakan dedi ki:

  günümüzde reklamsız hiçbir başarılı işlemin yapılabileceğini düşünemiyorum. bir ürün ne kadar iyi olursa olsun mutlaka reklama ihtiyaç duyuyor. reklamsız bir ürünün satış miktarını reklam sayesinde en az 3-4 katına çıkarmak mümkün oluyor. satışın ne kadar artacağını da reklam stratejisi belirliyor. başarılı bir reklam stratejisi hepimizi memnun edecektir diye düşünüyorum. google reklamlarında da yazdığı gibi nüfus patlaması oldu da mı satışlar patladı 🙂 reklam gerçekten çok önemli, az bir bütçe de olsa yatırım yapılması gereken bir alan.

 2. Ahmet Taha dedi ki:

  Hakan arkadaşın söylediği her şeye bende katılıyorum. Yazıdaki her şeyde çok yerinde olarak açıklanmış zaten. Eğer büyük bir durum yoksa genellikle yapılan reklamların dönüşü mutlaka olmaktadır. Bir firma eğer parasının tamamını reklama harcamak gibi bir saçmalık da bulunmuyo da belirli bir bütçe ayırarak reklam yapmayı amaçlıyorsa bence başarı kaçınılmaz. Son zamanlardaki bal reklamları bunun en güzel örneği. Saatlerce reklam yapılıyor. Sonrasında herkes merak edip o ürünü telefon edip istiyor…

 3. Furkan dedi ki:

  Amacını ne olursa olsun eğer bunu halka duyurmak istiyorsanız bir reklam politikası izlemek zorundasınız. Reklam mesajın halka ulaşması açısından büyük önem arz etmektedir. Bir nevi başarının altında etkili bir reklam yatar diyebiliriz.

 4. Tezcan dedi ki:

  Reklam hakkında bu kadar genis bilgiye yer vermenız cok güzel . Reklam hakkında epey bir soru sorulabılırmıs

 5. Seydi dedi ki:

  Reklam her firma için önemlidir. Bir firmanın gelişmişliğini yükselişini etkileyen en önemli faktör reklam. Firma reklama harcadığı paraya acımamalı çünki kat kat daha fazlasını doğru reklam tercihiyle kazanacaktır. Hele birde gerçek alıcıya doğru zamanda ulaşırsanız firmanızın yükselmemesi için neden kalmayacaktır ortada.

 6. Sevinç dedi ki:

  Reklam aslında bedavadır! Yorumumu görenlerin şaşırdığını görür gibiyim 😀 Ama evet düşüncemin arkasındayım. Reklam bedavadır. Bakın 10 liralık bir ürününüz var. Ve reklam bütçenizde ürün başına 5 liraya denk geliyor. Yani o ürünü 15 liraya satmanız lazım. Korkmayın satarsınız. Reklam sayesinde ürünleriniz daha bir kaliteli daha bir albenili olacak. Ürünü reklam satacak siz reklamı yapacaksınız. Kısa süre sonra reklama o kadar bütçe ayırmasanız bile etkileri devam edecektir emin olabilirsiniz.

 7. Burak dedi ki:

  Günümüzde tanıtımın önemli rolunu oynuyor reklam.Reklam tanıtır diye bir mesaj vardı o çok iyi açıklıyor.Reklamsız tanınmak gerçekten zor.Maliteyleri yüksek fakat doğru reklam yapıldığı sürece dönüşleri iyi oluyor.Verdiğiniz parayı uzunda olsa geri kazanıyorsunuz zaten.Hatta bir ürünü tanıtıyorsanız reklam ücretini ürüne ekleyip reklamınıza verilen maliyeti çıkartıyorsunuz.

 8. Naim dedi ki:

  Eğer bir ürün üretiyorsanız ve bu ürüünü satmayı düşünüyorsanız illaki bu ürün için bir tanıtım kampnayası yapmak zorundasınız. ürettiğinz şey çok kaliteli olsa bile böyle bir şeyin varlığından habersiz olan insanlar ürününüzü alamazlar. İnsanları ürettiğiniz şeyden haberdar etmek için reklam yapmalsıınız

 9. Muzaffer dedi ki:

  Reklam yapımı artık o kadar ulaşılamayacak bir unsur olmaktan çıktı.En kötü broşür ya da bir billboard kiralayarak bile reklam yapmak mümkün.Fakat ulaştığı kesim yada kişide bıraktığı etki tartışılır.Bunun için reklamı yapılacak unsurun güvenilir ve savunulucak bir öğe olması gerekiyor.Bunun için etki ölçümü içinde şirketlerin kurduğu özel anket programlarından katılarak reklam yapanların bu değerleri ölçmesi mümkün olabilir.

 10. Emre dedi ki:

  Reklam kesinlikle ihtiyaç oldu artık şöyle izah etmem gerekir ise, bir projenizi veya ürününüzü satmak istiyorsanız vitrine koyupta satmanız artık imkansız. Gerek İnternet üzerinden gerek el ilanları ile daha çok kitleye ulaşmak için reklam büyük bir önem taşıyor. Artık her firma reklam alınında kendini geliştirmek için çaba sarf ediyor.

Leave a Reply

Powered by WordPress