Reklamın İşlevleri Reklam Nedir?

Reklamın temel amaçlarından biri, alıcıların çeşitli satın alma güdülerini harekete geçirerek, bir mala olan talebi (satın alma isteğini) yükselterek, satın almaya istekli ve satın alma gücü olan tüketicilere satışı fiilen gerçekleştirmektir.

Satıcı Sayısını Arttırmak

Reklamı yapılan mala olacak satın alma isteğindeki artış, o mal, hizmet yada markayı satmak isteyecek satıcıların sayısında artışa yol açacaktır.

Marka Bağımlılığı Yaratmak

Reklam, uzun dönemde o mala, markaya ya da hizmete olan müşteri sadakatinin artmasında önemli rol oynar. Markanın güvenilir ve sağlam olduğunu hatırlatır, marka imajını korur, marka tercihiyaratır. Ambalajın, logonun ve marka simgesinin tanınmasını sağlar.

Yeni Mal ve Hizmetlerin Tanıtımını Yapmak

Piyasaya yeni sunulan mal ve hizmetler reklam yolu ile tanıytılarak, bir yandan tüketimin artması sağlanırken, diğer yandan da tüketicilerin yaşam kalitesinin artması sağlanmış olur.

İşletmenin Tanınmışlık ve İtibarını Arttırmak

Reklamın önemli bir amacı da, işletmenin kamuoyundaki tanınmışlık ve saygınlığınıda arttırarak, kamuoyunun işletmeye olan tutumunuda olumlu yolda etkilemektir.

Satışları ve Piyasa Payını Arttırmak

Reklam sayesinde satışların artması ile bir yandan işletme pazardaki payını arttırma imkanı bulurken, diğer taraftan da işletmenin optimal kapasitede üretim yapabilme imkanına kavuşması, mamul birimi başına sabit giderlerinin azalmasına yol açarak, işletmenin daha fazla kar elde etmesini sağlar.

Müşteri Memnuniyetini Arttırmak

Reklam, mal ya da hizmetin nitelik ve kalitesini belirterek, müşteri memnuniyetinin sürekliliğini güvence altına alır. Zira, alıcı reklamı yapılan belirli bir malın kalitesinden memnun olmazsa, onu bir daha almaz. Kalitesinden memnun olduğu bir malı ise tekrar alır. Reklam tüketiciyi eğiterek bilgilendirmek işlevini yerine getirir, rakiplerin yanlış bilgi ve iddialarını geçersiz kılar.

Hatırlatma Yaparak Güven Tazelemek

Ürün veya hizmeti satın alma dışında da zihinde kalıcı kılar.

Kamu Yararı Gözeten Kampanyaları Destekler

Toplumsal sorumluluk kapsamında sosyal sorumluluk projelerini destekler.

You can leave a response, or trackback from your own site.

9 Responses to “Reklamın İşlevleri Reklam Nedir?”

 1. Talha dedi ki:

  Reklamın amacı oldukça önemli bencede. Henüz ismini duyurmamış olan ve yeni bir girişim yapan firma, sürekli olarak firmasının isminin geçtiği reklamlar yapmalı ki toplum o firmanın adına alışsın. Fakat yıllardır zaten tüm ülkeye isminden söz etmeyi başarmış bir firma ise, o zaman reklamlarda firmanın değil de ürünün özelliklerinin ön plana çıkarılması gerektiği kanaatindeyim. Çünkü bi yerden sonra sürekli firma ismi duymak insanlar için sıkıcı gelebiliyor. İnsanların canını sıkan reklamlar tüketici için olumsuz bir etki de oluşturabilir. Bunu akıldan çıkarmamak gerekir.

 2. Furkan dedi ki:

  Reklamın bir amacının bulunması gerekir. Bu amaca göre reklam çeşitli yönlerden incelenmeli ve amacı belirlenmeli.

 3. şirin dedi ki:

  reklamın amacı firmanın bulunduğu sektöre göre değişecektir. ancak reklamların yapılma amaçlarının çok önemli bir oranının ürün satışını gerçekleştirmek olduğu görülmektedir.

 4. Zekai dedi ki:

  Reklamın işlevlerinin en önemlisi ürünü satarak geri dönüş yakalamaktır. Marka bağımlılığı yaratmakta önemli bir konu ancak ülkemizin henüz bir dünya markası olmadığı için bu konuya güvenmiyorum. Ancak reklamlar sayesinde gerçektende işletmenin potansiyeli ve müşteri önündeki değerinin arttığına inanıyorum. Mesela Coca Cola sürekli reklam yapıyor ve göz önünde kimse liderliği alamıyor elinden

 5. Furkan dedi ki:

  Reklam hem markanızı kaliteli gibi göstermek hemde kendinizi duyurmak için en etkili yöntemdir. Aynı zamanda reklam, zamanla müşterilerinizi, satışlarınızı ve firmanızın itibarını artırır. Piyasada daha fazla söz sahibi olursunuz. Ancak reklamın işin uzmanları tarafından yapılması çok önemlidir. Kıymetli makaleniz için teşekkür ederim.

 6. Haşim dedi ki:

  “Marka Bağımlılığı Yaratmak” demeşsiniz şu arçeliğin Çeliği gibi seri reklam filmlerinde olduğu gibi.Reklam kendini izlettiriyor seri halinde olduğu için herkes biliyor hatırlıyor ister istemez.Sadece o reklamdaki firmanın adını bile duysak ne kadar ciddi bir firma olduğu ve ne kadar çok sevildiğini tahmin edebiliriz.Reklamın amaçlarından biriside bu ve başarılı olunmuş. Doğru reklam olarak tabir edebiliriz.

 7. Tahsin dedi ki:

  Marka bağımlılığı olayı çok zor gibi görünüyor bir üründe marka olmak önemlidir fakat bunun için belli bir zaman geçmesi lazım insanların o markadan ve o marka altında üretilen ürünlerden uzun yıllar memnun kalması lazımki tekrardan o markanın ürünlerini almak istesinler

 8. Yalın dedi ki:

  Reklamların amaçları aslında saymakla bitmiyor.Ürün tanıtımı müşteri ile satıcı arasındaki güveni artırması ürünün satış piyasasını artırmak.Aslın reklamcılık tanıtım uygulamalarıyla ürünleri daha geniş Pazar alınına ulaştırmak mümkün olabilir.

 9. Ayça dedi ki:

  Reklam ; Gazete, radyo, tv, dergi, afiş, tabela, bilboard gibi iletişim aracılığıyla, ürün ve hizmetlerin halk kitlelerine tanıtımıdır. Reklam işlevleri ise halka yapılan ürünleri satmaktır bence .

Leave a Reply

Powered by WordPress