Reklam Senaryosu

Reklam ile firmalar veya kişiler ürünlerini geniş kitlelere ulaştırabilmektedir. Reklamların insanlarla buluştuğu ortamların başında televizyon geliyor. Televizyon, hemen hemen her eve girdi. Herkes evde geçirdiği zamanın büyük bölümünü televizyon karşısında geçiriyor.

Bunun sonucunda ister istemez televizyonda gördüğü reklamları da takip etmek zorunda kalıyor.
İnsanlar, televizyonlarda gördükleri reklamların etkileyiciliği doğrultusunda hareket ederler. Örneğin bir çocuk, ışıklı ayakkabı reklamını fazlasıyla sevebilir. Ama bu reklamın çocuklara uygun ve onların yaş seviyesine hitap edebilecek nitelikte olması gerekir. Bu yüzden reklam senaryosu oldukça önemlidir ve fazlasıyla özen ister.
Reklam senaryosu yazan kişiler, mutlaka özgün ve yaratıcı fikirlere sahip insanlar olmalıdır. Çünkü yayınlanacak olan reklamın insanları etkilemesi için daha önce yapılmamış bir şey olması, etkileyici nitelikleri içerisinde barındırması gerekir. Bu yüzden reklam senaryosu yazabilmek, yazarlık gibi yaratıcılık ve hayal gücü gerektiren bir iştir.
Reklam senaryosu hazırlayan kişiler, hitap ettikleri yaş kesiminin ihtiyaçları doğrultusunda bir senaryo hazırlamak zorundadır. Işıklı ayakkabı reklamında yaşlı teyzeleri oynatmak pek de hoş olmaz değil mi ?
Günümüzde kaliteli reklam senaryosu yazarları, fazlasıyla aranan bir meslek grubunu oluşturuyor. Kişiler ve kurumlar, satmak istedikleri ürünü daha geniş kitlelere, ilgi çekici biçimde ulaştırmak için böyle vasıflı elemanlara ihtiyaç duyuyorlar. Bu yüzden reklam senaryosu yazarlığının geleceğin mesleği olacağını söylemek pek de yanlış olmaz.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress