Reklam Kampanyası Kavramı ve Reklam Kampanyası Oluşum Sürecinin Aşamaları

İşletmelerin gerek genel pazarlama ve satış hedeflerine ulaşmak ve gerekse reklam etkinliklerinin özel amaçlarını yerine getirmek için tüm ayrıntıları ile planlanmış bir dizi reklam etkinliğinin bir araya getirilmesine reklam kampanyası denir.
Latince kökenli “kampagne” sözcüğünden türetilmiş olan kampanya sözcüğü, ilk kez askeri harekatları tanımlamak amacıyla İkinci Dünya Savaşında kullanılmış ve daha sonraları “strateji” , “operasyon” gibi diğer askeri kavramlarla beraber “pazarlama” ve “işletme yönetimi” literatürüne girmiştir. Kampanya, özel bir konuda, mevcut durum analizi yapıldıktan sonra belli stratejiler ve amaçlar doğrultusunda birden çok eylemin planlanarak, uygulamaya konulmasını ve son aşamada da gerçekleştirilen eylemlerin denetiminin yapılarak hedeflerle karşılaştırılmasını ve düzeltici önlemlerin alınmasını içeren çok aşamalı bir süreçtir.

Reklam Kampanyası Oluşturma Süreci

Reklam etkinlikleri açısından ele alındığında, reklam kampanyası bir dizi aşamadan meydana gelen bir süreç olarak düşünülebilir. Niteliği itibarıyla reklam kampanyası oluşturma süreci aynı zamanda bir karar verme ve problem çözme sürecidir. Bu nedenle her “rasyonel”  karar verme ve problem çözme sürecinde olduğu gibi, bir reklam kampanyası da, sorunun tanımlanarak, amaçların belirlendiği, amaçlara uygun bilgi ve verilerin toplandığı, alternatif çözüm önerilerinin geliştirildiği, çözüm alternatiflerinin amaç kriterleri doğrultusunda değerlendirilerek, uygun (optimal) çözüm alternatifinin seçilerek, uygulamaya konulduğu ve uygulama sonuçlarının yapılan çeşitli test ve kontrollerle belirlendiği ve amaçlara uygun sonuçların alınamaması halinde, bu tür hedef sapmalarının nedenlerinin araştırılarak, düzeltici önlemlerin alındığı bir süreçtir.

 

You can leave a response, or trackback from your own site.

6 Responses to “Reklam Kampanyası Kavramı ve Reklam Kampanyası Oluşum Sürecinin Aşamaları”

 1. Neşe dedi ki:

  Reklam kampanyasını yapabilmek için hedefi belirlememiz gerekiyor. Hedefimiz a markasının ürünlerini tanıtması ve satışını arttırması işte bu çok önemli burdan sonra reklamlar, halkla ilişkiler giriyor işin içine mesela ürünümüz bir telefon amacımızı belli telefonu tanıtıp satmak kampanyamızda buna yönelik olmalı örneğin kampanyamız bir telefon alana ikinci telefon yarı fiyatına olabilir buda satışlarımızı artıracaktır.

 2. Sevda dedi ki:

  Belirtmek isterim ki bazen yaptığınız kampanyalarda sizin reklamınızı yapabilir. Bir e-ticaret sitesinde gördüğüm olaydan bahsetmek istiyorum. Site kullanıcılarına ücretsiz mouse pad dağıtımı yapıyor. Ancak kargo için 7 lira ücret kesiyor. Bir çok insanda bedava diye o ürünleri alıyor, site hakkında diğer forum ve sosyal ağlarda mesajlar paylaşılıyor. İşte şu site bedava ürün veriyor koşun gidin alın gibisinden. Herkesin unuttuğu bir nokta ise kargo parasının aslında 5 lira tuttuğu ve kargo için kesilen ücretin aslında 2 lirasının ürün parası olduğu.

 3. Mert dedi ki:

  Aşamaları detaylıca anlatmışsınız.Reklam vermek isteyenler mutlaka bu yazınızı okumalılar. Hem akıllarında fikir oluşur, hemde takılan sorular var ise akıllarında sorarak onlarıda giderebilirler. Görüyoruz ki bi reklamı ortaya çıkarabilmek için neler yapılıyormuş :).

 4. Murat dedi ki:

  Bir reklam verilirken dikkat edilmesi gereken herşeyi detaylı olarak anlatmışsınız. Bir reklam kampanyası oluşturlcaksa burdaki adımlara çok dikkat edilmeli. Gerekirse uzaman bir reklam ajansından destek alınmalı yoksa paramız boşa gidebilir

 5. Creative dedi ki:

  Reklam işini yapacaklar için reklamın ve kampanyanın ne anlama geldiği güzelce anlatılmaktadır.Bu işe gireceklerin araştırmaya başlamadan önce temel kavramları öğrenmesi ve de oluşum sürecini öğrenmesinde yarar var.Güzel bir kaynak olmuş çalışmalarınız için teşekkürler.

 6. Hakkı dedi ki:

  Yapılan reklamlar iyi olursa eğer getirileri de çok büyük olur diye düşünüyorum, ilgi çekici reklamlar her zaman önplanda olurlar. Örnek olarak sektör ile alakalı yakın sektörler de reklam verilirse daha çok getiri sağlar diye düşünüyorum, ama tabi her zaman bir sağlam alt yapı olması gerekmektedir.

Leave a Reply

Powered by WordPress