Günümüzde Reklamcılık

Son yıllarda elektronikte görülen baş döndürücü ilerleme, dünya ekonomisinde yaşanan küreselleşme uygulamaları ve bilgi teknolojilerindeki yeni gelişmeler, bir yandan yeni ve değişik “müşteri profili”nin ortaya çıkmasına neden olurken; reklamcılık sektöründe de yeni fırsatların ve yeni tehditlerin oluşmasına yol açmıştır. Bu gelişmeler, reklamcılık alanında yeni stratejilerin geliştirilmesini, yeni uygulamalarla desteklenmesini ve gerçekleştirilmesini zorunlu kılmıştır.

Özellikle bilgi teknolojilerindeki gelişmeler, bir yandan yeni iş modellerinin geliştirilmesine neden olurken, müşterilerinde yeni teknolojileri kullanmalarını kolaylaştırmış ve ekonomi dünyasında son yıllarda “elektronik ticaret”, “dijital reklamcılık”, “internet reklamcılığı” ve web tasarımı gibi yeni oluşumların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Diğer taraftan kitle iletişim araçlarının çeşit ve sayı olarak çoğalması, reklam verenleri de hedef kitlelerini hangi kanalda ve hangi saatte yakalayabilecekleri konusunda düşünmeye yöneltmiştir.

Zira, günümüzde artık reklam veren işletmeler açısından tüm hedef kitlelerini birçok TV kanalında birden yakalamak son derece pahalıdır. Günümüzde halen geleneksel kitle iletişim araçları ile modern iletişim araçları arasında kıyasıya bir rekabet süregelmektedir. Bu süreçte zaman içinde kitle iletişim araçlarının önem sıralamasında değişimlerin ortaya çıkması kaçınılmazdır. Günümüz açısından değerlendirildiğinde, gazete reklamcılığı, dergi reklamcılığı, radyo reklamcılığı gibi, geleneksel reklam araçları önemini korurken; outdoor reklamcılık, internet reklamcılığı gibi yeni reklam araçlarının önemi artmıştır.

Bu nedenle reklam ajanslarının salt reklam ajansı olarak faaliyet göstermelerinden çok, “bütünleşik iletişim ajansı” olarak çalışmaları önem kazanmıştır. Günümüz reklamcılık ve iletişim dünyasında yaşanan değişimler salt ekonomik açıdan değil, aynı zamanda, tasarımsallık, üretimsellik, yaratıcılık ve sürdürülebilirlik konularında da kendine has bir disiplin oluşturarak karşımıza çıkmaktadır.

 

You can leave a response, or trackback from your own site.

10 Responses to “Günümüzde Reklamcılık”

 1. Talha dedi ki:

  Evet son yıllarda artık reklamcılık da internet üzerinden yapılmaya başladı. Hatta bu yolla geçimini sağlayan insanlar bile biliyorum. Sadece kendi sitesinde yayınladığı reklamlarla milyarlar kazanan insanlar biliyorum. Yapması gereken tek şey sitesindeki tıklanma sayısını her geçen gün daha da çok artırmak. Bu konuda da zaten bütün site sahipleri birbiri ile yarış halindeler.

 2. Furkan dedi ki:

  Günümüzde artık reklamcılık çok gelişti. Her şeyin sanallaşması ile birlikte sosyal medya sitelerine yönelik reklam çalışmaları yapılmaya başlandı. İnternette bulunan reklam potansiyelini keşfeden tüm şirketler artık internet üzerinden reklam kampanyaları düzenliyorlar zaten.

 3. yusuf dedi ki:

  internet yakın geleceğin en önemli iletişim araçlarından biri olacak. günümüzde de bu durumu hissediyoruz. tüm çalışmalarını internet üzerinden yürüten azımsanamayacak derecede fazla insan var. bu gelişmeler geleceğin reklam mecrasının internet olacağını doğruluyor.

 4. Ali dedi ki:

  Reklamcılık 10 sene önce internette yoktu ancak şu anda yayıldı ve hızlada yayılmaya devam ediyor bunun nedeni ise artık herkes internete bağlanabiliyor ve bir çok site var buralara verilen reklamların geri dönüşü oluyor. Günde milyarlarca kişinin internete girmesi sayesinde dışarıdaki halktan daha fazla müşteri potansiyeli oluyor ve haksız rekabetde bir anlamda önleniyor düşük cirosu olan firmalar bile internet sayesinde tanıtım yapabiliyor

 5. Fatih dedi ki:

  Günümüzde reklamın klasik anlamından çıkıp çok daha genişlediğine inanıyorum. Özellikle viral reklam olgusu ile sınırsız bir derya halini almıştır. Hiç farkına varmadan sizi yönlendiren, ikna eden reklamlar olabileceği gibi, ben reklamım diye bağıran başarısız reklamlarda vardır. Reklamın en güzeli reklam gibi gözükmeyen reklamlardır.

 6. Aydın dedi ki:

  Günümüzde reklamcılık neredeyse tamamen internet üzerine odaklanmış durumda.Hem ücretlerin diğer yollara göre ucuz olması, hemde geri dönüşünün yüksek olması bakımından tercih sebebi.Diğer tercih sebeplerinden biriside reklam modellerinin geniş olması.Örneğin bir ürününüz var ve siz bundan satıldığı kadar para ödemek istiyorsunuz o zaman affiliate sistemini seçip ürününüzü satıyorlar sizde onlara sattığı ürün başına komisyon vererek her 2 tarafonda kazançlı çıkmasını sağlayabiliyorsunuz.Bu bir örnekti dahada arttırılabilir.

 7. Tahsin dedi ki:

  Günümüzde reklamcılık bir sktör haline gelmiş durumda sürekli yeni reklam ajanlasrı açılmakta ayrıca reklam olmadanda istediğimiz verimi alamıyoruz.

 8. Yılmaz dedi ki:

  Reklamcılık işi karlı bir iş olsada herkes bu iş alanına yoğunlaşmış durumda.İnternette neredeyse her sayfada bir reklam var ve tıklanma başına para kazanmaya dayanıyor.Eğerki bu işe girmeyi düşünen varsa eticaret e dayalı kaliteli ve farklı bir yöntem düşünerek bu işe başlarsa güzel olabilir.Ancak iyi bir çalışma ile günümüz teknolojisinden de geri kalınmazsa iyi yollar katedilebilir.

 9. Gülşen dedi ki:

  Günümüzde reklamcılık gerçekten çok ilerlemiş bir halde. Herhangi bir siteye girdiğimizde dahi reklam görmek mevcut . Tabi ki bu işin de kendi çapında karı da vardır . Reklamcılık sistemi ise çoğunluk açıdan internet üzerine verilmektedir

 10. admin dedi ki:

  Reklamcılık Şirketleri

  İşletmelerin vakit ayırdıkları ve layıkıyla yapmaya çalıştıkları işlerden biri de reklamdır. Ama artık günümüzde eskisi gibi kurumların içerisinde reklam bölümleri konmamaktadır. Çünkü reklamcılık şirketleri bu işi gerçekten güzel bir şekilde yapmaktadır. Reklamcılık şirketleri kendilerini geliştirerek adeta işletmelerdeki reklam departmanlarını kaldırmışlardır. İşverenlerde artık bu işi iyi yapana vermek istedikleri için bu iş için açılmış şirketleri tercih etmektedirler.

  Reklam, işletmenin ürettiği ve satmaya çalıştığı ürünü alıcısıyla kavuşturmak adına yapılan en iyi tanıtımdır. Bu işlemde ürünü kimlerin, hangi nedenlerle ve nasıl tüketmesi gerektiği anlatılır. Bu iş ne kadar albenili ve doğru yapılırsa o derecede reklamlardan işletme geri dönüş alır ve reklam amacına ulaşmış olur. Reklamcılık şirketlerinin işi ise onlara gelen işletmelerin misyonuna göre ve ürünün kitlesine göre en iyi tanıtımı yapmaktır. İyi tanıtılan bir ürün, doğru alıcılarıyla buluşmuş demektir bu da ürünün amacı olan ürün ile ürünün tüketicisini kavuşturur. Reklamcılık şirketleri günümüzde bunu doğru politikalarla iyi bir şekilde yaptığı içinde çoğu firma reklam dendiğinde reklamcılık şirketleriyle anlaşmaktadır.

Leave a Reply

Powered by WordPress