El İlanı Hazırlama

El ilanı hazırlama reklam çeşitlerinin en hızlı müşteriye ulaşan kollarından biri olup üzerinde mutlaka çalışılması gerekmektedir. Gündelik yaşantımızda yolda yürürken birçok el ilanı bize ulaşmakta fakat kimi zaman okumadan onları çöpe atıyoruz. Peki ya atmadıklarımız? Onların özellikleri neler? Gelin bunlara değinelim.

El ilanı hazırlarken dikkat etmemiz gereken konu başlıklarını sıralayacak olursak: Renk seçimi, yazı boyutu seçimi, slogan seçimi, kağıt seçimi olarak belirleyebiliriz. Bunlardan ilki renk seçimi el ilanı dağıtacağımızda hedeflenen kişilerin yaşlarına göre belirlenmeli. Eğer genç kitleye hitap ediyorsak ona göre renkler kullanmalıyız. Yazı boyutu seçimi de diğer önemli bir konu. İnsanlar el ilanını almadan önce ilan üzerindeki birkaç cümleyi okur. Eğer bunlar okunaklı değilse ilanı almayacaklardır, alsalar bile 20 metre yürüdükten sonra buruşturup atabilirler. Buradan slogan seçimi konusuna bağlayalım. İşte o 3-4 saniyelik el ilanını daha almadan okuma süreci sloganın önemini belirtmekte. Eğer büyük puntolarla yazılmış çok iyi bir slogan bulursak insanlar bunu okuduğunda iştahlanıp elimizden ilanı kolaylıkla alacaklardır. Son olarak ise kağıt seçimine değinelim. Kağıt seçiminde biraz yapacağımız işi düşünmeliyiz. Eğer kuyumcuysak gidip saman kağıda el ilanı bastırmak biraz cimrilik olacaktır ama çok da abartıp kaliteli kağıt kullanmaya gerek yoktur çünkü el ilanı alan insanların sadece %3 lük dilimi bu ilanları saklamakta. Geri kalan kısmı çöpe gitmekte. Eğer slogan ve yazılarımızı iyi seçtiysek bunları akılda tutabiliriz.

Gördüğünüz üzere çok basit bir konuymuş gibi görünse de üzerine düşündükçe çok fazla detay ortaya çıkıyor. Dolayısıyla el ilanı hazırlamadan önce yazımızı bir daha gözden geçirmekte fayda var.

Bilgisayar üzerinden el ilanı hazırlamak aslında oldukça basit bir işlem. Bunun yanı sıra internet üzerinden yapacağınız ufak bir araştırma ile binlerce el ilanı örneği bulabilmeniz mümkün. Ancak siz yeni bir tasarım yapmak ve kafanızdakileri yansıtmak istiyorsanız photoshop veya fireworks gibi grafik programlarını iyi kullanıyor olabilmek gerekiyor. Ancak sıfırdan tasarlamaktansa hazır şablonları alıp kendiniz için düzenleyebilmeniz mümkün. Ancak firmanızın stilini ve sizin zevkinizi yansıtmanı istiyorsanız profesyonel isimler ile çalışabilir veya bilgi birikiminiz bulunuyorsa kendiniz hazırlayabilirsiniz. Ayrıca içerisinde yine hazır şablonların bulunduğu programlar da bulunuyor.

El ilanı genel olarak son kampanyalardan insanları haberdar etmek için kullanılan tek yapraktan oluşan küçük ilanlardır. El ilanlarının hazırlama, kolay gibi gözükse dahi oldukça zahmetli bir işlemdir, doğru renklerin bir arada kullanılması ve doğru bir metin hazırlayabilmek bunu el ilanına geçirebilmek oldukça zordur en başında belli bir zevk ister.

El ilanlarında ilk olarak dikkat çekecek yer, başlıklar olmaktadır. Tasarımın çok çetrefilli ve cıvıl cıvıl olmaması gerekmektedir. Sade ve anlaşılır olabilmesi bir çok kişi tarafından tercih edilmekte ve kullanılmaktadır. El ilanlarının pratik olmasının nedeni tek yada birkaç sayfadan oluşuyor olmasıdır. Mağazanın girişlerinde genel olarak görebileceğiniz reklam, yeni ürün tanıtımı yapılan reklam malzemeleridir. El ilanı hazırlamakta kağıt ölçüsü ve boyutu oldukça önemlidir. Genel olarak el ilanlarının eni 14, boyu ise 20 cm olarak hazırlanmaktadır. Ayrıca görselliğe zenginlik katmak için kağıdın özelliği de oldukça önemlidir.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress