Amblem Tasarımı

Amblem Tasarımı Reklam Hizmetimiz Hakkında Bilgilerin Olduğu Web Sayfamız.

Amblemlerimiz Ödüllü Grafik Tasarımcılar Tarafından % 100 Müşteri Memnuniyeti Garantisiyle Yapılmaktadır.

Amblem Tasarım Aşamaları Nelerdir?  Amblem Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?  Amblem Tasarım Fiyatları Nasıldır? Başarılı Amblem Tasarım Örnekleri Nasıl Olmalıdır?

 

Amblem Tasarım Aşamaları

 • Tasarım aşamasında en önemli nokta amblemin, ilgili kuruluşu ya da ürünü yansıtmasıdır. Bunun için tasarlanacak olan amblem, ilgili kuruluşun ya da ürünün özelliklerini taşımalıdır.
 • Kurumun kendisini nasıl tanımladığı ve kurumu yansıtan kavramların neler olduğunu bilmek amblemin tasarım aşamasında önemli olan diğer bir unsurdur.
 • Farklı fakat uyumlu harf tipleri kullanılmalıdır.
 • Seçilen ya da tasarlanan sembol şirketin içeriğine uygun olmalıdır.
 • Seçilen renkler kurumun ya da ürünün renklerini yansıtmalıdır. Az sayıda renkten oluşturulmasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde amblem sade, anlaşılabilir ve akılda kalıcı olma özelliğini kaybedebilir.
 • Amblemi tasarlarken çok fazla gereksiz eleman kullanarak (birden fazla yazı tipi, fazla renk) tasarım etkisizleştirilmemelidir.

 

Amblem Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Yalın, kolay anlaşılır, hatırlanması kolay, mümkün olduğunca az sayıda renkten oluşmalı,
 • Her çeşit baskı ve kesim tekniği ile sorunsuz kullanılabilir olmalı,
 • İdeal amblemin genişliği yüksekliğinden fazla olmamalıdır. Çok küçük ölçülerde ayrıntılar kaybolmamalı, çok büyük ölçülerde dağınık görünmemelidir. Her türlü ölçüde ve yüzeyde okunabilir olmalıdır.
 • Özgün olmalıdır. Başka firma ya da ürünlere ait amblemler ile karışıklığa sebep vermemeli, hatta çağrıştırmamalıdır.
 • Amblem sadeliğinin yanı sıra, rengi ve şekli itibariyle de farklı koşullarda görüldüğü zaman bile akılda kalıcı olma özelliğini yitirmemelidir.

 

Amblem Çeşitleri

 • Harflerden Oluşan Amblemler
 • Biçimleriyle Firma Hakkında Bilgi Veren Amblemler
 • Harf ve Resimsel Biçimlerin Bir Arada Kullanıldığı Amblemler

Amblem Tasarım Fiyatları

Tasarım sürecinin uzunluğu  (harcanan zaman),  tasarım sürecinde verilen emek ve kullanılan renk sayısı baskı maliyetlerinin belirlenmesinde oldukça önemli etkenlerdir. Ve tüm bu etkenlere göre fiyatlar da değişiklik gösterir.

 

Amblem Tasarım Örnekleri

 

Amblem Tasarım Örnekleri 1

Amblem Tasarım Örnekleri 1

 

Amblem Tasarım Örnekleri 2

Amblem Tasarım Örnekleri 2

 

Amblem Tasarım Örnekleri 4

Amblem Tasarım Örnekleri 4

 

Amblem Tasarım Örnekleri 5

Amblem Tasarım Örnekleri 5

 

Amblem Tasarım Örnekleri 6

Amblem Tasarım Örnekleri 6

 

Amblem Tasarım Örnekleri 7

Amblem Tasarım Örnekleri 7

 

Amblem Tasarım Örnekleri 8

Amblem Tasarım Örnekleri 8

 

Amblem Tasarım Örnekleri 9

Amblem Tasarım Örnekleri 9

 

Amblem Tasarım Örnekleri 10

Amblem Tasarım Örnekleri 10

 

Amblem Tasarım Örnekleri 11

Amblem Tasarım Örnekleri 11

 

Amblem Tasarım Örnekleri 12

Amblem Tasarım Örnekleri 12

 

Amblem Tasarım Örnekleri 13

Amblem Tasarım Örnekleri 13

 

Amblem Tasarım Örnekleri 14

Amblem Tasarım Örnekleri 14

 

Amblem Tasarım Örnekleri 15

Amblem Tasarım Örnekleri 15

 

İnsanlar toplumda iyi bir yere sahip olmak için çaba gösterirler. Bu aşamada bireyler iyi eğitim almalı ve bu şekilde bir yere sahip olmalıdır. Bireyler birçok sınavdan geçerek belirli okullara seçiliyor ve eğitimini bu şekilde sürdürüyor. Bu öğrencilerin gittiği okullar kalite bakımından oldukça farklılık gösterebiliyordur. Bu kurumlar bir nevi özelleştirilmiş olarak eğitim veriyor ve isimlerini Türkiye çapında duyurmayı hedefliyorlar.

Birçok okul öğrencilerine teşvik amaçlı hediyeler tekli ediyor ve başarısını yükseltmeyi hedefliyor. Bu aşamada okulların sadece isimleri değil, Amblemleri duyulmuş oluyor. Bu Amblem sadece okul kıyafetlerine çizilen ve asılan bir simge değil, bu okulun bir markası olarak hitap edilebilir. Okullar bu markalarını duyurmak adına öğrencilerinin başarısını yükseltmeyi hedefliyorlar.

Bu şekilde bireyler daha kaliteli bir eğitim almış oluyor ve topluma daha yararlı olarak yetişiyor. Bu sayede hem birey ve hem de kurum kendisi için en iyi yolu seçmiş oluyor. Kurumun kaliteli eğitimi sayesinde hem birey kazanmış oluyor ve hem de kurum ismini duyurmuş oluyor. Bu rekabet içinde oldukça başarılı bir yol oluyor ve topluma iyi bireyler yetişmesine yardımcı olmuş oluyor.

You can leave a response, or trackback from your own site.

12 Responses to “Amblem Tasarımı”

 1. Mert dedi ki:

  Bence bir kişi için imzası ne ise kurum içinde amblemi o dur. Ürünleri günlük kullanıma yönelik ve herkesin kullanacağı türden bir ürün ise akılda kalıcılığa önem verilmeli. Yok eğer kullanıcı o ürünü yada hizmeti düzenli değilde sadece extrem zamanlarda ihtiyaç dahilinde kullanacaksa daha çok sadeliğe ve anlaşılırlığa önem vermeli.

 2. Hakan dedi ki:

  Amblem bir markanın en önemli parçasıdır bunu kesinlikle profosyenel birisi yapmalı o kişilerde bana göre sizsiniz işinizi temiz yapıyorsunuz ve markama size güveneceğim. Kurumsallaşmada önemi büyük amblem tasarımının ve amblem yapılacakki tüketicinin aklında yer tutabilelim

 3. Mahmut dedi ki:

  Kimisi bunu ek iş olarak yapıyor kimisi ise bunlardan milyarlar kaldırıyor.
  Firma iseniz en az 2000 TL alıyorsunuz.Ama kişisel olarak yaparsanız bu işi size 50-70 lira birşey vereceklerdir. Bu yüzden olabildiğince bir firmanın bünyesinde çalışmayı tercih etmelisiniz.

 4. Gürkan dedi ki:

  Aslında çok basit gibi görünsede öyle olmayan bir iş çünkü bir amblem sizin firmanızın görünümü olacak ve öylse sürekli değiştirebilceğiniz bir şey değil. O yüzden ilk abmleminizi oluşturuken iyi düşünmelisiniz abmlem sizin firmanızı yansıtmalı

 5. Creative dedi ki:

  Amblem tasarımı bir meslek olarak değilde var olan mesleğiniz yanında ek iş olarak düşünmeniz daha mantıklı olur.Çünkü sürekli bir ürün ya da sürekli bir marka çıkmıyor eğer yabancı diliniz ve de kariyeriniz varsa bunu yabancı sitelerde ilanlarda ve de türkiye de ki ilanlardan alarak yapabilirsiniz.Ama karlı bir iş olarak düşünüyorum çünkü yoktan bir amblem üretmek o kadar kolay değil ve önemli miktarlar alabileceğimizi düşünüyorum.

 6. Hakkı dedi ki:

  @Creative katılıyorum, meslek değil de ek iş olarak düşünülmesi gereken bir iş imkanıdır. Daha doğrusu süreklilik beklemeniz doğru olmaz. Yabancı ülkeler de durumlar farklıdır belki ama Türkiye’de sürekli iş imkanı olmayacağı düşüncesindeyim.

 7. Amblem Yapma Programı dedi ki:

  Amblem diğer bir değişle logo… Her firmanın, her sitenin ya da her markanın bir amblemi olmak zorundadır. Aslında özetle, her ürünün bir amblemi vardır diyebiliriz. Dünya üzerinde hangi markaya, hangi ürüne bakarsanız bakın, üzerinde ya bir amblem ya da bir amblem tarzı yazı göreceksinizdir. Şuan da bizlerde internet dünyasında olduğumuzdan dolayı girdiğimiz Reklam Master sitesinin amblemini örnek alabiliriz. Yanında bir maskot, arka planda o ürünün renkleri ya da ürünün resmi gibi amblemi amblem yapan özellikleri görebiliyoruz. Peki, ama amblemlerimizi nasıl tasarlayacağız? Her şey de olduğu gibi burada da bir programa ihtiyaç duyuyoruz. Amblem yapma programı diye arattığımız zaman karşımıza binlerce tasarlanmış program çıkabilir. Ancak burada amblem yapma programından çok, bizim o programın içine ne atacağımız önemli. Yani demek istediğim bizim hayal gücümüz çok önemli. Seçeceğimiz resimler, renkler ve bunun gibi daha birçok özelliği dikkatli ve özenli bir şekilde programımıza uygulamamız gerekir diye düşünüyorum. Geriye kalan tasarlama işini ise programımıza bırakabilir, amblemimizi programımız sayesinde kolaylıkla yaratabiliriz.

 8. admin dedi ki:

  Bir firmanın kimliğini yansıtan ürünlerinden biridir. Nasıl her insanın kendine has bir kişiliği varsa firmalarında kendine has kişilikleri vardır. Amblemde bu kişiliği yansıtır ve yansıtmalıdır.

  Amblem logonun yazısız harfi olarak da söylenebilir. Amblemlerin bir çok çeşidi vardır.

  Amblemlerin firmaya özgün olması çok önemlidir. Nasıl kişilik insanın kendine özgüyse firmanın da amblemi kendi özgü olması gerekiyor.

  Amblemler harflerden oluşabilir veya şekilden olabilir. Harflerden oluşan simgeler genellikle daha etkileyici olur. Çünkü harfler insanların alışık olmadığı şekilde insanlara sunulur. Çünkü amaç özgünlüktür, bu sebepten dolayı da özgün bir tasarım olması için harfler etkileyici bir şekilde amblemde işlenir.

  Amblemlerde her bir sembolün genellikle ayrı bir anlamı vardır. Mesela baykuş amblemlerde kullanılmışsa aklı, bilimi ifade ediyor demektir. Bunun gibi birçok sembol vardır ve her sembolün de ayrı bir anlamı vardır.

  İkisinin birlikte kullanıldığı amblemlerde olabilir. Bu tür amblemler için daha çok özen gösterilmelidir. Sebebi ise amblemlerin sade ve akılda kalıcı bir şekilde dizayn edilmesi gereklidir. Eğer profesyonel olmayan eller tarafından yapılırsa çok karışık ve akılda kalmayan bir tasarım ortaya çıkabilir. Bu sebepten dolayı hem harf hem de sembol olan tasarımlara daha fazla özen gösterilmelidir.

  Amblemlerde renk ve bütünlük olarak uyumlu olmalıdır. Özgünlük amacına gereksiz çizimlerden kaçınılmalıdır. Daha sonra küçük veya büyük yerlerde kullanılacağı, farklı renkler üstüne kullanılacağı unutulmamalı ve ayrıntılar ona göre tasarlanmalıdır.

 9. metin yaşar dedi ki:

  iş sağlığı ve güvenliği alanında hizmet vereceğiz uygun logo istiyoruz.İyi çalışmalar.

 10. Berat dedi ki:

  arkadaşlar bende bi ablem var ama ablemı ben yapmadım. Şimdi ablmedeki yazıları aynı fontta başka bı yere yazmam gerekiyo nasıl yaparım.

 11. Devran dedi ki:

  Merhabalar!
  Sirketimiz icin logo tasarimi konusunda bilgi almak istemekteyiz!
  Tesekkurler,

Leave a Reply

Powered by WordPress