Afiş Hazırlama Örnekleri

Bir festivalin, bir yürüyüşün veya herhangi bir etkinliğin duyusunu yapmak ya da bilgi vermek amacıyla hazırlanan afişler günümüzde sıkça kullanılmaktadır. Çok çeşitli boyutlarda olabilen ve genellikle de hedeflenen amaca göre boyutlaması yapılan afişler yapılması kolay bir o kadar da zevklidir.

Afiş hazırlama örneklerine göz attığımız zaman hepsinin bazı ortak yönleri mevcuttur. İki tane farklı afişi yan yana getirip koyun ve karşılaştırın. Renk, kağıt kalitesi, yazı büyüklüğü, sloganlar, arka plan seçimi ve resimler en belirgin farklılıklar olacaktır. Peki afiş hazırlama örneklerindeki bu farklılıkları yaratan nedir? Cevabımız gayet açık.  Her afiş belli bir amaca göre hazırlanır ve afişler arasındaki farklılıklar hedef kitlerinin ve amacın değişiklik göstermesinden kaynaklanır. Buradan yola çıkarak şunu söyleyebiliriz ki afiş hazırlamadan önce hedef kitlemizi ve amacımızın ne olduğunu kafamızda netleştirmeliyiz. Zira bundan sonraki tüm işlemlerde bu önemli bir ol üstlenecek. Hedefimize göre yazı tipi, renk, boyut, arka fon, resim, kağıt kalitesi seçeceğiz. Belki bunlardan da önemli olan bir şey var “sonuç” . İnsanlar afişe baktığında yani ne demek istiyor bu dememeli. Sizin aklınızda çok iyi fikirler olabilir fakat bunu doğru, kısa ve net kelimeler ile sloganlaştırıp afiş ile insanlara aktaramazsanız düşünceniz önemini kaybedecektir.

Afiş hazırlama örneklerine bakarak ve bunları karşılaştırarak çok kaliteli afişler tasarlamanız mümkün. İşin içine biraz da edebiyat ve yaratıcılık katarsanız tadından yenmez doğrusu.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress